Ndahet nga jeta aktori dhe regjisori i njohur, Dhimitër Orgocka GB

Aktori dhe regjisori i njohur korçar, Dhimitër Orgocka është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare si pasojë e një hemoragjie cerebrale

Dhimitër Orgocka mbante titullin “mjeshtër i madh”.

Regjisori i njohur është ndarë nga jeta si pasojë e një hemoragjie cerebrale.

Si regjisor Orgocka kishte vënë në skenë 104 premiera në teatrin e Korçës, Fierit, Elbasanit, Prishtinës, Shkupit. Ai mbante titullin “Mjeshtër i madh”.

Si aktor, Orgocka numëron 82 role të interpretuara në skenat e teatrove shqiptare. Ndërsa në kinematografi njihet për rolet e tij tek filmi Gjeneral Gramafoni, Rrugicat që kërkonin diell, Asgjë nuk harrohet, Njerëz në rrymë, Yjet e netëve të gjata dhe Horizonte të hapura.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *