Rënia e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit, deklarohen nga ShSKUK GB

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, Valbon Krasniqi, ka vizituar ekipet kujdestare në Klinikën Infektive, e cila tash e disa muaj po trajton pacientët e infektuar me Coronavirus.

Krasniqi njoftoi se numri i përgjithshëm i pacientëve të shtrirë nëpër klinika në nivel vendi nuk e kalon numrin 500, për çka tha se ka një trend në rënie të numrit të rasteve të reja.

Derisa drejtori i Mikrobiologjisë në IKShPK, Xhevat Jakupi, bëri të ditur se ditëve të fundit ka pasur një rënie të interesimit për testim për COVID-19.

“Nëse flasim nga aspekti i testimeve ne kemi një rënie të nivelit të interesimit për testim, kjo me siguri korrespondon edhe me gjendjen aktuale të shpërndarjes së infeksionit në mesin e popullatës. Shumica dërrmuese e njerëzve që tash kërkojnë testim janë të lidhura me udhëtim jashtë vendit. Realisht kapacitetet për testim janë shtuar në masë të madhe krahasuar me periudhën e fillimit të pandemisë dhe do të vazhdojnë të zgjerohen në janar të këtij viti dhe besojmë që situata sa i përket testimit është përmirësuar dukshëm”, tha ai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *