Viti 2020 pa rezultate për Barcelonën, rekordi më i dobët që nga viti 2004 GB

Duke e përfunduar vitin 2020 me vetëm 99 gola, Barcelona ka regjistruar vitin e tyre me rezultatin më të ulët që nga 2004.

Totali atë vit ishte vetëm 91, me Frank Rijkaard si trajner, Ronaldinho lojtarin kyresor të ekipit dhe Leo Messi duke debutuar, përcjell GazetaBlic.

Ishte një vit që në një farë mënyre pasqyroi fatin e Blaugranës edhe këtë edicion, duke qenë se ata e kishin filluar atë pa trofe dhe në kuptimin që skuadra e vitit 2004 u kualifikua në raundin e 16 të Ligës së Kampionëve të UEFA-s, siç ka bërë edhe grupi 2020 këtë vit.

Ka gjithashtu ngjashmëri në fushatat e kampionatit të të dy palëve.

Të dy kanë qenë të dobët nga standardet e Barcelonës, me versionin 2004 duke fituar vetëm pesë ndeshje nga 15 të parat e tyre, dhe ekipi i vitit 2020 triumfoi në shtatë nga 15.

Barcelona e vitit 2020 është e renditur e gjashta në tabelë.

Ajo që është e qartë është se golat, ose mungesa e tyre, kanë qenë një faktor i madh në luftimet e vjeljes aktuale.

Në vitin 2015, Katalanasit vendosën vlerën e tyre të lartë prej 180 golash, por kjo shifër është zvogëluar nga viti në vit për të arritur në 99 të këtij viti.

Kjo temë mund të shihet edhe në numrat e golave ​​të Messit, të cilët gjithashtu kanë rënë nga 51 në 2016 në vetëm 26 në 2020.

Sidoqoftë, shifrat e përgjithshme të përfshirjes së golave ​​të Messit – golat dhe asistimet – kanë mbetur të forta, veçanërisht që nga largimi i Neymar dhe Luis Suarez.

Ai dha 26 asistime në vitin 2020, aq sa dha në vitin 2015.

Dhe kjo do të thotë që ai shënoi ose krijoi 52 gola për ekipin e tij, më shumë se gjysma e totalit të tyre.

Por, duke parë pamjen e përgjithshme të evolucionit të klubit, nuk është çudi që argjentinasi po peshon të ardhmen e tij.

/GazetaBlic/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *