Është e vetmja rrugë që na rikthen në BE – FaxWeb

Është e vetmja rrugë që na rikthen në BE – FaxWeb

[ad_1]

Kryeministra e Skocisë, Nicole Sturgeon ka gjetur një arsye edhe më të fortë kësaj radhe për të kërkuar pavarësinë e vendit të saj nga Mbretëria e Bashkuar.

Sturgeon thotë se me daljen nga BE të Skocisë bashkë me Mbretërinë e Bashkuar, e vetmja rrugë është pavarësisht që vendi i saj t’i kthehet unionit.

Ajo si kryeministre e ka kërkuar disa herë pavarësinë, por i është refuzuar nga liderët britanikë. Për efekt të marrëveshjes së Londrës me Brukselin, Mbretëra e Bashkuar me vendet që e përbëjnë, përfshi Skocinë është zyrtarisht jashtë BE nga sekonda e parë e 2021 dhe më tej.

Por duket se Skocia nuk ka dashur të ikë nga BE, ose të paktën kryeministrja e saj.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *