Kosova, një vend të veçantë në zemrën time – FaxWeb

Kosova, një vend të veçantë në zemrën time – FaxWeb

[ad_1]

Pas 32 viteve, anëtari i Kongresit në SHBA, Eliot Engel do të largohet nga ky pozicion. Engel e ka dhënë vetë lajmin përmes një statusi në Facebook ku ai ka postuar edhe fjalimin e plotë të mbajtur pak ditë më parë. Në këtë fjalim nuk kanë munguar rreshtat edhe për Kosovën.

“Unë gjithmonë kam pasur një vend të veçantë në zemrën time për Ballkanin dhe në veçanti, për Kosovën. Në vitin 1999, fuqishëm e kam përkrahur ndërhyrjen e Administratës Clinton në Ballkan. Parandaluam gjenocidin. Që nga atëherë, kam qenë përkrahës i sovranitetit të Kosovës dhe pavarësisë. Shteti ka bërë hapa të jashtëzakonshëm dhe njihet nga SHBA-ja, Mbretëria e Bashkuar, Franca, Gjermania, Japonia dhe shumë shtete tjera të rëndësishme” tha Engel, i cili së fundi ishte kryetar i Komitetit për Politikë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve.

Për t’ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group

loading…

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *