Mediat spanjolle: Çështje e kryer, Messi do të largohet nga Barcelona GB

Leo Messi shpjegoi arsyet pse ai ende po mendon në këtë mënyrë të largohet dhe shpjegoi pse ardhja e një presidenti të ri nuk ka gjasa të ndryshojë vendimin e tij.

Messi është i bindur se koha e tij në Barcelonë ka arritur në përfundimin e saj. Ose, më mirë të themi, se do ta bëjë këtë në qershor kur skadon kontrata e tij, shkruan GazetaBlic.

Në moshën 33 vjeç, ai dëshiron të vazhdojë të luftojë për të fituar gjithçka gjatë viteve të fundit në nivelin e lartë.

Kjo do të thotë të luftosh për Champions League dhe Topin e Artë, objektivat e tij kryesorë.

Ai e di më mirë se kushdo se kjo do të ishte e pamundur në Barcelona sezonin e ardhshëm, me një krizë financiare shumë serioze për të filluar rigjenerimin sportiv të nevojshëm.

Kjo është arsyeja pse vendimi i tij për t’u larguar nuk lidhet me atë se kush fiton zgjedhjet presidenciale në 24 Janar.
Pavarësisht nëse është Joan Laporta, Victor Font apo dikush tjetër, ka pak kush që mund të bëjë për të ndërtuar një ekip konkurrues menjëherë.

Për sa i përket vendeve të mundshme të transferimit, është e qartë. Ka Manchester City dhe ka Paris Saint-Germain. Edhe pse ai ishte më i lidhur me ekipin e Pep Guardiola verën e kaluar, nuk duhet të përjashtojmë skuadrën franceze sepse ata mund të përdorin para nga një shitje e mundshme e Kylian Mbappe te Real Madrid për të sjellë dhe paguar mikun më të mirë të Neymar.

Duke i ditur të gjitha këto dhe gjithashtu duke ditur që ky është një vendim kaq i vështirë në nivelin personal, gjithashtu nuk mund të përjashtohet mundësia që Messi të ndryshojë mendje dhe të qëndrojë në zonën e tij të rehatisë në Barcelona.

“Nuk do të jetë e lehtë t’i kthesh të gjitha këto, por shpresoj se kushdo që fiton zgjedhjet mund t’i bëjë gjërat mirë për ta vendosur këtë klub të shkëlqyeshëm atje ku meriton të jetë,” tha Messi para disa ditësh.

“Ne e dimë që klubi është në një gjendje vërtet të keqe dhe do të jetë e vështirë ta rikthejmë atje ku ishte, kështu që do të jetë gjithashtu e vështirë të sjellësh lojtarë sepse nuk ka para.

“E dija që do të ishte një vit tranzicioni, i njerëzve të rinj dhe të rinj, dhe thashë, siç bëj gjithmonë, se dua të luftoj për tituj dhe të luftoj përsëri për të fituar Ligën e Kampionëve dhe titullin e kampionatit.

“Ndjeva që ishte momenti më i mirë për mua dhe për të gjithë. Ndjeva se kisha përfunduar një cikël dhe se ishte momenti [të largohesha]. Doja të shkoja dhe ta bëja atë në mënyrën e duhur.

“Ishte një vendim jashtëzakonisht i vështirë për t’u marrë, por unë ndjeva se ishte momenti më i mirë për mua dhe për të gjithë.”

“Unë nuk e kam aspak të qartë të ardhmen time dhe do të pres deri në fund të sezonit,” tha ai. “Nuk e di nëse do të shkoj apo jo dhe nëse shkoj atëherë dua ta bëj në mënyrën më të mirë.”

Ai thotë se nuk e ka të qartë në mendjen e tij, por duket se e ka. Largimi i tij në fund të sezonit sipas medias së madhe spanjolle “Marca” tashmë është punë e kryer.

/GazetaBlic/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *