Spiuni i dyfishtë përcillet me nderime nga Moska dhe ish-agjentët e KGB-së, si i ndëshkoi 400 agjentët britanik GB

Shumë spiunë aktivë dhe në pension, të udhëhequr nga shefi i spiunazhit rus, Sergei Naryshkin, morën pjesë në varrimin e tij.

Ish agjenti i dyfishtë britanik George Blake, i cili shërbeu si spiun për KGB Sovjetike në vitet 1950 dhe më vonë u arratis në Moskë, u varros me nderime ushtarake të enjten.

Spiuni i dyfishtë, i cili dyshohet se vrau më shumë se 600 spiunë të MI6 duke i tradhtuar, vdiq në moshën 98 vjeç më 26 dhjetor dhe u varros katër ditë më vonë me nderime ushtarake.

Një kurorë e madhe me qindra trëndafila të kuq nga Vladimir Putin mbizotëroi në varrin e Blake, me një fjongo që bënte të qartë se ajo ishte dërguar nga presidenti rus.

Varrimi i tij u ndoq nga shumë spiunë aktivë dhe në pension të udhëhequr nga spiuni i lartë rus Sergei Naryshkin, kreu i SVR, shërbimi sekret, pasardhës i KGB së epokës Sovjetike.

Spiunët perëndimorë kishin gërrmuar një tunel 548 metra nën Murin e Berlinit në fillim të viteve 1970 për të arritur nën tokë në pjesën e Berlinit që zotërohet nga sovjetikë dhe për të bllokuar bisedimet Lindore.

Tre mijë tonë tokë u gërmuan për të krijuar tunelin më të famshëm të spiunazhit.

Shërbimet e Gjermanisë Perëndimore nuk njoftuan asgjë në lidhje me “Operacionin Gold” në mënyrë që të mos kishte rrjedhje.

Sidoqoftë, rrjedhja erdhi nga vetë spiunazhi britanik.

George Blake, një zyrtar i lartë i inteligjencës britanike, ishte gjithashtu një agjent i KGB-së së famshme.

Ai informoi sovjetikët për tunelin. Gjermanët Lindorë dhe Sovjetikët, në vend që ta zbulonin, e përdorën atë për të keqinformuar.

Kur nuk kishin më nevojë për të, ata e zbuluan atë, duke fajësuar Perëndimin për tunelin sekret.

Vite më vonë, Blake u arrestua dhe u burgos. Ai u fajësua për vdekjen e 42 agjentëve perëndimorë dhe për zbulimin e tyre përpara sovjetikëve.

Sidoqoftë, ai arriti të shpëtojë dhe të shpëtojë në Moskë.

Si u zbulua agjenti i dyfishtë

Veprimi i tij rezultoi në arrestimin e pesëqind agjentëve dhe ekzekutimin e dyzet e dy prej tyre me akuza për spiunazh ose tradhti.

Dëmi ishte i madh për shërbimin britanik MI6 dhe me siguri do të vazhdonte nëse në vitin 1961 një zyrtar polak i inteligjencës në vendin e tij nuk do të dorëzohej në Perëndim.

Gjatë dorëzimit të tij në agjentët e CIA-s Mikhail Goleniewski “u dha” Blake amerikanëve të cilët u kujdesën të informonin menjëherë MI6.

Tronditja për britanikët ishte e madhe, por ata nuk lëvizën me nxitim në mënyrë që Blake të mos dyshonte për asgjë dhe disa javë më vonë ai u thirr për një konferencë në Londër.

Sapo avioni i tij u ul, agjenti i dyfishtë u arrestua nga një shkallë e shërbimit dhe u deshën tre ditë për ta “thyer” dhe për të dhënë një dëshmi të plotë të punëve të tij.

Në gjyqin e tij, ai mori dyzet e dy vjet burg – të njëjtët agjentë që u ekzekutuan për publikimin e spiunëve para KGB – gjykimi më i rrallë britanik i kryer ndonjëherë për akuza për tradhti.

Ai qëndroi në burgun ëormëood Scrubs deri në pasditen e 22 tetorit 1966, kur, në sajë të një plani të guximshëm nga tre ish të burgosur që kishte takuar.

Ai shpëtoi ndërsa i gjithë burgu po shikonte shfaqjen standarde të filmit të javës dhe pak kohë më vonë ai ishte në një shtëpi “të sigurt”, në një vend në bazën e KGB-së.

Strehimi dhe pensioni

Ishte e thënë që ai nuk mund të qëndronte atje përgjithmonë dhe tre miqtë e tij vendosën ta merrnin atë në Gjermaninë Lindore në një karvan të projektuar posaçërisht. Pasi kaluan nga Dover në Calais, ata kaluan Evropën Veriore për në Berlin dhe pjesën lindore të qytetit, ku sovjetikët u njoftuan për ardhjen e heroit të tyre.

Blake u dërgua me avion në Moskë, ku iu dha medalje dhe u gradua në gradën e nënkolonelit të KGB-së.

Britanikët ishin të zemëruar me arratisjen spektakolare dhe si nëpër filma të njeriut që i shkaktoi dëme të pariparueshme rrjetit të saj të spiunëve, por nuk mund të bënin asgjë.

Gruaja e tij mund të ishte divorcuar nga ai, por Blake u martua përsëri me një grua ruse dhe kishte një djalë, Misa.

Atij iu dha një shtëpi pushimi “dacha” për zyrtarë të lartë të BRSS jashtë Moskës, ku ai ka jetuar i lumtur ndonjëherë, duke vdekur në moshën 98 vjeç dhe duke marrë një pension nga KGB.

Në një intervistë që dha disa vjet më parë, ai mohoi kategorikisht se ishte tradhtar, duke theksuar prerë: “Për të tradhtuar diçka, duhet të përkasësh diku. Unë kurrë nuk e ndjeva se i përkisja Britanisë”.

Në vitet e fundit të jetës së tij ai humbi shikimin, por asnjëherë besimin tek Marksi, ai që ia “kushtoi” spiunimin, i cili nuk u kthye, por që i shpëtoi Luftës së Ftohtë. GSH.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *